Mix Magazin
Yasmina 2006.05.17. 12:32
A keleti kultúra európai szemmel
Ringó csípo, ritmikus és légies mozdulatok, libbeno, fátyolszeru anyagok, férfiszemet gyönyörködteto lépések. Hogy ennyi lenne csupán? Pusztán csábítás, esztétikum, pár magával ragadó pillanat? A választ Yasmina adja meg, akivel nem csak beszéltünk errol, de táncával is „elmondta" mindazt, ami benne rejlik. Abban a táncosban, aki lelkét, legmélyebb érzéseit is felfedve, ugyanakkor titkát mindig megorizve lép mások, a közönsége, a tanítványai elé.
- A hastánc minden mozdulata egy gyöngyszem, s az, hogy miként fuzöd össze ezeket, csakis toled függ. Rajtad - a lelkeden, az érzéseiden - múlik, hogy milyen tánc lesz ebbol. Sok kitartás kell a nyugati kultúrából eltéro mozdulatok elsajátításához, ugyanakkor élvezni kell a tánc minden pillanatát, a zenét, azt, hogy no vagy. Azt, hogy a mozdulataiddal elmondhatod, elmesélheted mindazt, amit egy énekes mondjuk, a dalain keresztül tesz meg. A hastánc olyasfajta önkifejezési mód, amely nemcsak a táncost, hanem a közönségét is magával ragadja. Csakis rajtad múlik, hogy milyen Intenzitással éled meg a mozdulatok minden egyes pillanatát, és mennyire mutatod meg magad másoknak. - A kosztümös filmeknek köszönhetoen, többnyire mindenki mást gondol a hastáncról, mint amit valójában jelent. Itt nem pusztán arról van szó, hogy a táncommal elcsábítok valakit. Ez egy bizalmi dolog, ami rögtön ott kezdodik, hogy amikor a lányok eljönnek ide, megajándékoznak engem a bizalmukkal, a kezdeti sutaságukat, esetlenségüket felvállalják elottem. Amikor késobb már megtanulták a mozdulatokat, akkor sem táncolnak akárki elott. Ez az egyetlen tánc, ahol nemcsak a partnerrel teremt kontaktust, s ez az, ami bárkit magával ragadhat. Tapasztalatom szerint, ha valaki rászánja magát, hogy eljöjjön hozzám, az már régóta fontolgatja, de végül talán az életének egy váratlan fordulata erosíti meg az elhatározását. Ha valaki eljön ide, arra a pár órára az ajtón kívül hagyja a lelki terheit, arra a rövid idore csakis magával foglalkozhat, önfeledten és szárnyalón. Jó látnom, ha mosolyogva, felszabadultan mennek el innen a lányok. A keleti emberek máshogy dolgozzák fel a nehézségeket, a fájdalmaikat, a mindennapi problémákat; az elfogadás teszi könnyebbé az életüket. lgyekszem a lányokat arra tanítani, hogy tudjanak adni és elfogadni. Szeretném, ha megértenék, hogy ne akarjanak megváltoztatni senkit, foleg ne a társukat. Szeretném, ha rájönnének, hogy a boldogság önmagukban van, és ne mástól függjön az örömük.
Ne csak egy telefonhívástól, egy találkozástól, egy kedves szótól érezzék magukat boldognak, hanem saját maguk miatt is. Ne határolják be az érzéseiket, az életüket más valaki miatt. A hastáncban fel lehet oldódni, bele lehet simulni, hozzá lehet bújni a zenéhez. A segítségével megtalálhatjuk és felépíthetjük önmagunkat, megtanulhatjuk, hogy a saját boldogságunk útján járjunk, ráadásul a csalódások, és a törések feldolgozásában is mindig segítségünkre lesz a tánc.
A noi teljességért
Yasmina a hastánc önfeledt és magával ragadó mozdulatain túl, a hárem tornával is megpróbál segíteni mások életén. A szemérem torna a medence tájéki izmok tornáztatását takarja, három szinten. Az elso, a Lakmé részben az egészségügyi problémák kiküszöbölése és megelozése a cél, a gátizom torna segítségével. Az izmok szülés utáni változásainak rehabilitációja, az inkontinencia és számos egyéb nehézség elozheto és oldható meg a mélyizom Tornával. A második részben, a Zulejkában a noi örömök kerülnek elotérbe. Az egymásra épülo szintek foglalkozásain egy pszichoterapeuta és egy nogyógyász segíti Yasmina munkáját.
- Ha egy no lelke nincs rendben, borul az egész: a problémák mindig itt kezdodnek. A hastánc órákon tapasztaltam meg, hogy szinte minden no küzd valamiféle - akár lelki, akár egészségügyi problémával. A legtöbben elégedetlenek önmagukkal, s el akarom hitetni velük, hogy valamennyien egyediek és szerethetok. Fogadják el önmagukat, mert csakis önmagukkal megbékélve tudnak szeretetet adni. Az egész életük megváltozhat így.
És elérkeztünk a rejtélyes, sokat sejteto harmadik szinthez: a pasa öröméhez. Azt hiszem, nem kell részleteznem, mit takar az elnevezés. A foglalkozásokon megbeszélünk mindent, s otthon, ki-ki a maga partnerével a gyakorlatban alkalmazhatja a hallottakat.
„Valamiért így kellett lennie”
-A ma örömeit élvezd, és ne rágódj a múlton. Venni kell egy nagy levegot, és megragadni a pillanat adta lehetoségeket. Egy izraeli tanárnomtol tanultam azt a mondást, hogy: „Valamiért így kellett lennie." S minden egyes nehézségen így lehet a legkönnyebben átlépni. Ez segít elfogadni a megváltoztathatatlant, és hogy megbékéljek mindazzal, ami történt, vagy történik ezután. Ha másnak táncolsz, azt kell láttatnod, amit érzel. Azért kell sok-sok tükör elott tanulni, mert a tükör maga a valóság. Így követheted azt, hogy mások, a kívülállók mit látnak beloled, mert egyáltalán nem biztos, hogy úgy mozogsz, ahogyan te azt magadban gondolod. A lélek táncának sokszínusége és mindent elfeledteto hangulata segít abban, hogy a szavak helyett a mozdulataink beszéljenek.
TÁBORI Szilvia Fotók: KATONA Miklós
|