Őskor,ősművészet
- A barlangfestményeken megjelenő egyes figurák mozgását a varázslás közben lejtett mágikus táncnak tartja a kutatók jelentős csoportja.
Mezopotámia
Az ábrázolásokon látható emlékek tanúsága szerint az énekléssel egybekötve jelent meg, szintén a szertartások részeként.
Egyiptom
A sírkamrák ábrázolásain különböző táncfigurák statikusan láthatók, magáról a tánc mozgalmasságáról, tempójáról a képek csak közvetett információkkal szolgálnak.
Palesztina
- dob és zeneszó mellett táncoltak pl. ünnepeken, győzelmekkor, gyász alkalmával
- a nők és a férfiak külön táncoltak
India
- sajátos módon az egész test táncolt: a fej, a szem, az ujjak, a kezek is folyamatosan mozognak nemcsak a láb, az altest
- a mozdulatoknak, a kidolgozott testtartásoknak szimbolikus jelentése van
Kína
a dramatikus játékok, a szertartások része volt
Japán
Kétféle alapvető tánc alakult ki: az istenekhez szóló kagura és a komikus pantomimjáték, a dengaku. A színházi előadásokon is komoly szerep jutott a pantomimnak és a táncnak.
Gótika
a román kori tánc tendenciái folytatódtak
Reneszánsz
- a kifinomult társasági életnek helyszínt biztosító itáliai fejedelmi udvarok állandó, s jól megfizetett, megbecsült alkalmazottai voltak a táncmesterek és az ünnepélyrendezők
- a táncművészet szabályait kidolgozták, titkait igyekeztek megőrizni a szakmabeliek, egyben megalapozták az új európai táncművészetet
- a ballo vagy baletto olyan művészi táncokat jelölt, amit mások gyönyörködtetésére jártak, míg a danzát az emberek saját mulattatásukra ropták
- a művészi mozdulatsorok gondosan koreografált csoportos táncok voltak
Barokk
A kor legkedveltebb tánca a menüett, amiben a rendkívül kifinomult mozdulatok szigorúan szabályozott rendje érvényesül- Megjelentek a nemzeti és társastáncok: keringő, polka, mazurka
A TÁNC
Az 1820-as években a bálokon nagy divat volt a menüett és a keringő.
A Bécsi keringő
A legrégebbi társas tánc. Az Alpok térségének ősi néptáncára, a Landlerre vezethető vissza. A keringőket a XVIII. Századig betiltották.
Ekkor élte aranykorát a
Menüett
A menüett az elegáns társaság kedvelt tánca. A XVII. Században vált divatossá a francia, udvari tánc. Neve a francia „menu” szóból származik ami azt jelenti aprócska. Rendkívül kifinomult mozdulatok szigorúan szabályozott rendje érvényesül. A keringőt és a menüettet nem szerették a magyarok, mondván: Ezek nem magyar táncok.
1840-es években robbant be a köztudatba és nagy népszerűségre tett szert a CSÁRDÁS. A nemzeti táncstílusunk megtestesítője. Zenére rögtönzött, páros tánc. Közkedvelt lett tánciskolákban és színpadi művekben.
A bálokon a keringő helyett csárdást táncoltak. Magyarországon rengeteg bál került megrendezésre a reformkorban.
A BÁLOK
mindig szervezettek és zártkörűek. A bálok keretében a társadalmi rétegződés is érvényesül. A bálokat a XVIII. Században általában bérelt házaknál tartották.
|