A capoeira brazil harcművészet, amelyet a XVI- XVII. század alatt rabszolgának Brazíliába hurcolt feketék fejlesztettek ki, hogy megvédjék magukat, illetve esetleg sikerüljön felszabadítani magukat a rabszolgaságból. Éppen ezért nem gyakorolhatták nyilvánosan, a harcmozdulatokat táncmozdulatok mögé rejtették, így ha gyakorláson kapták őket, valószínűleg kisebb büntetésben részesültek. A capoeira még a rabszolga-felszabadítás után is törvény által szigorúan büntetett tevékenység volt egészen 1930-ig. Ekkor nyitotta meg Mestre Bimba első akadémiáját, ahol legálisan tanította az immár brazil nemzeti sportot: a capoeirát. Magyarországon 2000-óta folyik oktatás a "Grupo Capoeira Brasil" csoptort színeiben. Ez a csoport a világ egyik legnevesebb capoeira csoportja. Afrika kivételével minden földrészen megtalálható, csak Európában 28 városban van jelen. A capoeirások az edzéseken megtanulják a mozdulatokat, a filozófiáját, zenélni különböző egzotikus hangszereken és mivel portugálul szólnak a dalok - melyek szintén hozzátartoznak a capoeirához - még egy kis portugál nyelvtudás is el lehet sajátítani.
www.classictanc.hu
Forró ritmusok, tánc, küzdelem - Capoeira! Szili Zsófi Nõk Lapja Cafe 2004.11.11 Nehéz meghatározni, pontosan mi is az a capoeira, annyi mindenesetre biztos, hogy a látszólag vidám hangulatú küzdősport mögött komoly események húzódnak meg - brazil rabszolgák ősi törzsi hagyományaiból ered. Álcázott küzdelem Minden Brazíliában kezdődött, nagyjából 300 évvel ezelőtt, amikor a portugál telepesek afrikai rabszolgákat vásároltak, hogy cukor- és dohányültetvényeiken dolgoztassák őket. A durva, kegyetlen körülmények elől azonban sokan menekültek az őserdőbe, ahol önvédelmi harci technikákat fejlesztettek ki.
Mivel a portugál rabszolgatartók tiltották az önvédelmi sportok űzését, csak a vasárnapi pihenőnapokon nyílt lehetőség a capoeira gyakorlására. A zenés, táncos vigalom célja pedig nem más volt, mint felkészülni a szökésre. A jókora erejű rúgásokat, ütéseket a táncba és a ritmusba ágyazták.
Törzsi harcból nemzeti sport A capoeira ma ismert elemei a híres Bimba mester nevéhez fűződnek. Az új stílus inkább a capoeira művészi, nem pedig küzdősport voltát hangsúlyozta ki. Ez a stílus vált később általánossá, és lett olyan divatos az elmúlt néhány évben nálunk is.
Ebben a rituális harcban kiemelten fontos szerepe van a zenének, és a hozzá fűződő filozófiának is. A küzdő felek támadnak, védekeznek, megpróbálnak túljárni ellenfelük eszén. A harcban résztvevő pár körül az összes többi játékos kört alkot (roda) - ezzel alakítva ki a küzdőteret -, és tapssal, énekkel biztatja a bent lévőket. Pár perc után aztán újabb páros kerül a kör közepére.
A zenéről hagyományosan a bateriában helyet foglaló zenészek és a szólóénekes gondoskodnak. Hangszereik (az egyhúros berimbaó, azaz egy dorombszerű ütős hangszer, egyéb ütősök és persze dobok) segítségével szolgáltatják a küzdelemhez elengedhetetlen ritmusos zenét, amely, kiegészülve a körben állók énekével, különleges atmoszférát teremt.
A nők körében, a fergeteges hangulat és a lendületes zene mellett, azért is olyan népszerű, mert a gyakorlatban – főleg Európában – az ütést vagy rúgást legtöbbször be sem viszik az ellenfelek. Tehát a keményebb küzdősportokban megszokott sérülésektől – bevert orr, monokli – nem igen kell tartani, az edzés mégis intenzív, és remek zsírégető.
Ha szeretnéd kipróbálni Magyarországon közel négy éve folyik capoeira-oktatás – ha kedvet kaptál, számtalan csoportban kipróbálhatod magad. Az edzéseken az alapvető mozdulatok elsajátításán kívül megtanulhatsz zenélni a különféle egzotikus hangszereken.
Grupo Capoeira Brasil Az egyik legjelentősebb hazai csoport, amely nemcsak gyakorolja, de folyamatosan fejleszti is a capoeirát. A kezdő edzésekre bármikor jelentkezhetünk, akár edzésidőben is. Az edzések elkezdésének nem feltétele semmiféle előképzettség.
info: Zákonyi Bence (Tucano) 06-30/ 203-11-51
belépő: 5000 Ft/hó
Fitness and Martial Arts Center Köztársaság tér 27. Legyél akár kezdő, akár már gyakorlott capoeirista, itt biztosan megtalálod a tudásodnak megfelelő foglalkozást.
Benczúr Ház VI. Benczúr u. 27. tel.: 06-70/210 – 9985 belépő: 5000Ft/hó; alkalmanként 800Ft
Almássy téri Szabadidőközpont Almássy tér 6. info: Apáti Dóra: 06-20/327-9480 belépő: 5.000 Ft/ hó
Oktopont Tánciskola Andrássy u.46. tel: 312-0212
ARENA Fitness Center - Duna Plaza tel.: 239-4356 email:
Mizu Táncklub XIII. Csanády u. 7. tel.: 350-1890 email:
Studio Vida Táncstúdió X. Fehér út 1. IV. emelet (az Örs Vezér téren) tel.: 06-20/ 940 16 27
http://www.noklapja.hu/cikk.php?id=10&cid=15894
Capoeira Sallai Ervin exkluzív 2001.11.23 Hunyd le szemed. Képzeld el Antonio Banderas sármosságát a táncparketten, összegyúrva Jackie Chan akrobatikus harcművészetével. A latin dobok erotikus lüktetésére a verejtéktől csillogó fekete testek izmai megfeszülnek, majd szemet gyönyörködtető tánccal ernyednek el. Ez a capoeira. Mégis aki úgy gondolja, hogy ez csak egy tánc, mit árthat, javaslom, ne menjen túl közel. Ezek a kecses táncosok miközben önfeledten adják át magukat a zene ritmusának, kőkemény harcosok.
Évszázadokkal ezelőtt hatalmas hajók szelték át az óceánt, hogy az Új Világba olcsó munkaerőt szállítsanak Afrikából. A hajók testében a dühön kívül ott szunnyadt a zene, a tánc varázsa is. A telepeken a rabszolgáknak tilos volt bármilyen harc gyakorlása érthető okokból, a kényszerbevándorlók ezért ravasz cselhez folyamodtak.
A küzdelem fogásait, az ütéseket, rúgásokat fantasztikus táncba ágyazták, elterelve a figyelmet valódi mivoltáról. A különböző törzsi kultúrák táncai, és harcművészeti elemei olvadtak így egybe, létrehozva egy új mozgásformát. Bár a capoeirát férfiak és nők egyaránt járják őshazájában Brazíliában, én gyakorlását mégis leginkább nőknek ajánlanám. Miért is? Mert művészetében megtestesíti a Nőt.
A Nőt, akit imádunk, csodálunk, félünk, tisztelünk. Egyszerre kecses, és veszélyes, erotikus, és kegyetlen, csábító, és fúriaként dühös. Mivel a gyakorlatok szemmel láthatóan meglehetősen bonyolultak, elsajátításuk némi időt vesz igénybe. Azonban az, aki instant önvédelmet szeretne, az vegyen pisztolyt.
A capoeira olyan, mint egy jó szerető. Az első perctől kielégíti vágyainkat, és még évek múlva is mindig tartogat újat számunkra. Kóstolgatása, megismerése napról napra, évről évre történik. Kezdetben csak egy tánc, melyhez a körben állók adják az erőt, majd egyre duzzad, míg szinte észrevétlenül a sok körkörös mozgás akrobatikus rúgásokká, kézen átfordulásokká, szaltókká keményül, úgy hogy közben fikarcnyit sem veszít erotikusságából. A táncosok csak imitálják a rúgásokat, nem viszik be, így nem kell attól félni, ami bármilyen küzdősportnál előfordulhat, tudniillik, hogy függetlenül attól, éppen divatos-e a kék szemhéj, kénytelen vagy napokon keresztül viselni túlbuzgó edzőpartnered vehemenciájának nyomait. Mivel elemei a latin táncra épülnek, kiválóan alkalmazható a legádázabb csatatéren, a táncparketten, s a kecses mozgás ha álkapcsokat nem is, de szíveket számolatlanul törhet.
Sajnos Kishazánkban a latin kultúra terjedése meglehetősen lassú iramban halad, így az átlag polgár e fantasztikus földrész üzeneteiből hajlamos csak az aluljáróban zenélő indiánokét befogadni. Pedig már Magyarországon is megnézhetjük a capoeira edzéssel egybekötött bemutatóit. Nem kell mást tennünk, mint rákattintani folyamatosan fejlődő honlapjukra, hogy megtudjuk, legközelebb mikor, és hol nyújtanak ízelítőt.
http://www.noklapja.hu/cikk.php?id=10&cid=4187
további infó: www.capoeira.lap.hu |