Számos táncfajta alakult már ki az elmúlt években a disco dance-ből vagy annak mozgásanyaga alapján. Napjainkra már nem a disco a divatos streetdance stílus, a különböző hip-hop és funky stílusok és a disco egymásra hatása és a sok elektronikus effekttel "technósított" slágerszám hatására feltűnt és - főleg a kelet-európai táncklubokból kiindulva - a modern táncsport versenyrendszereiben is megjelent a techno dance. Ugyanúgy, mint a hip-hop, a techno nem csak zenei stílus. Számos változata és kihatása van a mindennapi élet területeire. A techno a disco zene rave irányzatával jelent meg, és az életstílus, ruházat, klubélet területére is kiterjedt. A kilencvenes évek végén és a közelmúlt években a techno remix, techno club és techno house zenei stílusok is feltüntek, mint elfogadott új zenei stílusok. Ezen zenei stílusok és életmód talaján egy új, hirtelen fejlődő táncstílus jelent meg, elsősorban a disco dance, funky és hip-hop alapjaira épülve – és napjainkra ez vált a domináns szabadidős táncstílussá számos disco és táncklubban.
A techno dance nagyon gyors, ugrálós alaplépésen alapul. Folyamatosan gyors, szabad tánc, hirtelen megállásokkal, hullámzó részekkel és ritmusváltásokkal, amely főként a többi utcai táncfajta elemeit alkalmazza, ezekbe bármely táncfajtából vett, az adott zenei momentumhoz illeszkedő lépések és figurák keveredhetnek. A tánc hirtelen megállásokat ugyanúgy tartalmaz, mint villámszerű megindulásokat – az effektekkel és a zenei jelleggel összhangban. Lassúbb zenei részekre végrehajtott szexi csípőringatás ugyanúgy szerepel a táncban, mint a gyors mozgásváltások a hirtelen zenei ritmusváltásokra, vagy a jazz- és balett-ugrások és forgások az utcai táncok lépéskötéseiben. A techno versenyeken előadott táncnak a stílusra jellemzőnek kell lennie, dinamikusnak, mozgásanyagát és előadását tekintve folyamatosnak, a zene jellegéhez és ütemezéséhez illeszkedően. Az aerobic szteppelés, aerobic futás és a más, rokon sportterületekről vett, hasonló elemek a techno versenyeken nem megengedettek. A versenyszám nem lehet sem tisztán hip-hop, sem funky, sem pedig dico dance. A disco és hip-hop lépések önmagukban legfeljebb rövid szakaszokban engedélyezettek folyamatosan és az egész koreográfiában nem dominálhatnak. A techno versenyszám tartalmazhat különféle new style és street jazz elemeket, és tartalmazhat más street dance táncfajtákból vett elemeket is, de ezek egyike sem dominálhat. A versenyszámnak zökkenőmentesen kötött lépések, kirúgások, fordulatok és forgások, csúszások, szökellések keverékének kell lennie. Az akrobatikus elemek alkalmazása teljességgel tiltott, míg a talajelemek engedélyezettek, bár nem dominálhatnak, de ezeket zökkenőmentesen kell a táncba kapcsolni, és helyesen kell előadni. A lábnak és kéznek szinkronban kell mozognia és a végtagok követhetik a törzshullámokat vagy a csípőmozgást.
A techno dance valódi fúziós tánc, sokfajta technika és stílus improvizatív ötvözete, és egyre népszerűbb Magyarországon is. |
Forrás: Barna Attila - IFMD |
|
|